Dorosła kobieta i problem menopauzy
Menopauza świadczy najzwyczajniej w świecie koniec miesiączki kobiety. Nie powinno traktować się jej jako problem, jednak raczej jako etap w życiu, który stwarza świetną okazję do oceny osobistego zdrowia oraz zaplanowania następnej fazy życia. Każda dorosła kobieta powinna wykorzystać tę możliwość.

dojrzała kobieta

Żeńska menopauza – najistotniejsze informacje
Menopauza jest normalną częścią życia i z reguły przypada na wiek od 45 do 55 roku życia. Blisko 70% kobiet mówi o znaczących symptomach związanych z menopauzą, a 40% z nich udaje się nawet po wskazówkę do doktora z powodu ich uciążliwości.
Poszczególne symptomy różnią się między sobą – charakterem, jak również stopniem nasilenia. Co poniektóre kobiety uważają, iż odczuwają wyłącznie niezmiernie drobny dyskomfort, w czasie gdy inne są dotknięte menopauzą w tak dużym stopniu, iż pojawia się nawet problem niezdolności do wykonywania typowych powszednich czynności.
Jeśli spojrzymy na problem menopauzy w dłuższej perspektywie, po jej odbyciu jesteś o wiele bardziej narażona na rozwój osteoporozy (przerzedzenie kości) i chorób serca, chociaż podjęcie pewnych środków połączonych ze stylem życia pomagają uszczuplić to ryzyko.

Co odpowiednio dzieje się w okresie menopauzy?
W okresie menopauzy Twoje ciało przestaje przygotowywać się co miesiąc do poczęcia dziecka: jajniki przestają wypuszczać jaja, wytwarzają coraz to mniej hormonów kobiecych, estrogenu oraz progestagenu, a finalnie miesiączki się kończą. Obniżenie hormonów żeńskich ma prawo powodować objawy, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, nocne poty, niepokój, kołatanie serca, melancholia, obniżone libido, lub kłopoty ze snem.